středa 13. února 2013

Monitoring SAP (2)

RSMO - Data Load Monitor Start

Tato kontrola je relevantní v případě BI systému SAP. Monitoruje stav požadavků na "load" dat z jiných systémů.


SMGW - Gateway Monitor

SAP Gateway řídí CPI-C services, které jsou založeny na TCP/IP protokolu. Tyto services umožňují vzájemnou komunikaci SAPu a externích programů. Také RFC je založeno na CPI-C, tj. všechny RFC spojení jdou přes SAP Gateway. U SMGW kontrolujeme log soubor.


BWCCMS - CCMS Monitor for BW

Relevantní pro kontrolu BI systémů. Kontrolujeme zde především stav PROCESS CHAINů, což jsou datové toky v SAP BW. Pro detailnější analýzu pak použijeme transakci RSPC.


SM21 - Online System Log Analysis

Kontrola systémového logu je velice důležitá kontrola, kterou lze zjistit mnoho informací.



SOST - SAPconnect Send Request

Monitor SAP komunikace. Především se zde kontrolují odeslané emaily ze systému a analyzují příčiny chyb.



SPAD - Spool Administration

V této transakci lze zkontrolovat konzistenci SPOOLu tj. tiskového výstupu.

SP01 - Output controler

Zobrazuje obsah SPOOLu, tj. můžete si zde prohlédnout výstupy posílané na tiskárny, PDF atd.

ST03N - Workload and Performance Statistics

Zobrazuje aktuální a historickou zátěž systému. Důležitá transakce pro ladění systému a hledání úzkých hrdel.


SM66 - Systemwide Work Process Overview

Zobrazuje aktivní workprocessy napříč všemi instancemi.


SM51 - List of SAP Systems

Transakce zobrazí všechny instance a po rozkliknutí uvidíme všechny workprocessy na dané instanci.

  

SM12 - Display and Delete Locks

Zobrazuje zámky tabulek databáze. Pomocí této transakce je možné zámek ručně uvolnit.


STMS - Transport Management System

Kontrola transportních požadavků importovaných do systému.

SM13 - Administrate Update Records

Kotntrola update požadavků do databáze. 


SM04 - User List

Seznam přihlášených uživatelů v systému. Touto transakcí je lze i odhlásit.


SMQ1, SMQ2 - qRFC Monitor Outbound, Inbound

qRFC narozdíl od tRFC posílá data v pevně daném pořadí tak, jak byla vytvořena nebo odeslána. Tyto transakce umožňují monitoring qRFC front. V případě, že se některá qRFC zpráva zasekne, všechna navazující data zůstávají stát a čekají na opravu. 

 

SM58 - Asynchronous RFC Error Log

Monitoring pro tRFC frontu.


pondělí 11. února 2013

Monitoring SAP (1)

Monitorovat SAP potřebujeme především ve chvíli, kdy nastane nějaký problém a my potřebujeme zjistit jeho příčinu. Velice užitečný je i tzv. proaktivní monitoring, který se snaží těmto událostem předcházet a zajistit nápravu ještě před tím, než dojde k závažnějšímu problému. Proaktivní monitoring je dobré provádět každý den a může to orientačně zabrat půl až hodinu denně na systém podle množství chyb. V podstatě si stačí ve složce FAVORITES v SAP GUI vytvořit seznam transakcí k monitoringu a ty každý den projít.



Na větších systémech se monitoring provádí ze samostatného systému SAP Solution manager. Tento centralizovaný monitorovací systém sbírá data od agentů z ostatních SAP i nonSAP systémů. Zároveň se na něm vytváří i jakýsi seznam kontrol (transakce DSWP) pro každý systém. Po vykonání dané kontroly si položku "odfajfkujete" a  po ukončení kontrol vygenerujete report. 

ST22 - Abap Dump Analysis



Tato transakce zobrazuje a analyzuje short dumpy, které vzniknou za běhu systému. Short dump je v řeči SAPu jakýsi error běhu programu. Může vzniknout chybným kódem jak na straně SAPu, tak na straně vlastního vývoje, dále systémovými vlivy jako je výpadek napájení, nedostatek místa v databázi, výpadek síťového spojení atd.

Po rozkliknutí jednoho dumpu se objeví jeho sáhodlouhá analýza. Obecně se dá říct, že pokud programy které způsobily chybu začínají na Z nebo Y, jedná se o chybu vlastního vývoje. Pokud ne, tak doporučuji hledat příčinu na portálu service.sap.com. Přístup do něj mají však jen zákazníci a konzultanti partnerských firem. Něco se dá najít přes google i na jiných webech, ale úspěšnost není příliš velká.


SM37 - Job Overview

Tato transakce slouží pro kontrolu jobů na pozadí. Job je v SAPu chápán jako naplánovaná úloha, která běží na pozadí systému s předem definovaným vstupem a výstupem např. do souboru, spoolu atd. Po rozkliknutí problémového jobu lze zjistit kým a kdy byl naplánován, jak často má běžet, jaký program spouští a přečíst výstup daného běhu. Tím lze zjistit problém - chybné oprávnění, neplatné vstupní parametry, chyba programu atd.


SM35 - Batch Input Monitor

Batch input je jedna z možností jak do SAPu může uživatel hromadně zadávat data. Tyto akce je dobré monitorovat pro případ, kdy by se přenos nezdařil a uživatel nezajistil nápravu. 


ST02 - Setups/Tune Buffers

Transakce pro monitoring SAP bufferů, které zabírají část operační paměti. Jsou v nich uložena často používaná data proto, aby se omezil počet databázových přístupů a tím zrychlil běh systému. V případě nedostatku místa v bufferech dojde ke swapování tj. k odložení části dat na pevný disk, což naopak výrazně zpomalí práci systému. Je tedy žádoucí co nejvíc omezit počet swapů optimalizací velikosti bufferů.


SM12 - TemSe Administration

TemSe je úložiště pro dočasné objekty, které se v systému neukládají dlouhodobě. TemSe využívá např. spool system (tisk). Touto transakcí můžete kontrolovat konzistenci TemSe úložiště.

SM13 - DBA Planning Calendar

Přehled naplánovaných databázových úloh. Liší se podle použité databáze, ale obecně lze přes tuto transakci provádět zálohy databáze, zálohy redologů a jiné databázové úlohy.


DBACOCKPIT - transakce pro Oracle

SAP je možné použít v kombinaci s několika databázemi - Oracle, MS SQL, IBM DB2, MaxDB, IBM Informix. Podle použité databáze se liší transakce pro její správu. Pro často používanou databázi Oracle, zastřešuje množství transakcí pro správu DBACOCKPIT. Touto transakcí lze monitorovat veškeré dění na databázi Oracle - např. informace o tablespaces, indexech, zálohách, redologs atd. Za zmínku ještě stojí, že většina úprav na databázi (přidání tablespace, recovery atd.) se provádí z nástroje BR*TOOLS, což je konzolová aplikace vyvinutá SAPem pro snadnější správu databáze.


SMICM - ICM Monitor

Internet Communication Manager zajišťuje komunikaci mezi SAPem a okolním světem přes protokoly HTTP, HTTPS a SMTP. Je to vlastně server, který přijímá požadavky z internetu a dále je předává SAPu ke zpracování. Transakce SMICM slouží k jeho správě. 


RZ04 - Maintain SAP instances

Slouží k údržbě a kontrole SAP instancí. Doporučuji kontrolovat Instances/Profiles - Consistency check. Tato kontrola projde nastavení profilů všech instancí daného systému a upozorní na případné chyby a vzájemné rozdíly. Dále je zde možno udržovat operační módy SAPu.


SMMS - Message Server Monitor

SAP Message Server zajišťuje komunikaci mezi jednotlivými instancemi SAPu. Jeho činnost a log můžeme monitorovat transakcí SMMS. 


ST06N - Operating System Monitor

Transakce slouží pro monitorování operačního systému - CPU, RAM, HDD atd.